Lbt YapıLbt Yapı

  • Lbt Yapı
  • Lbt Yapı
  • Lbt Yapı

Mantolama sistemleri binalarınızda %50-%70 oranında ısı kaybını engeller. Dış cephenizi ısı yalıtımızla kaplarsanız evinizin içindeki sıcaklık dışarıya , dışarıdaki sıcaklıkta evinizin içine girmez. Böylelikle ısınmak için harcadığınız gider yarı yarıya azalmış olur. Daha az yakıt harcamak bütcemize iyi gelirken havayı ve çevreyi daha az kirletmiş oluruz.

Isı yalıtımı yaptırmak;
• Hava kirliliğini önlüyor.
• Ortamda homojen ısı dağılımı elde ediliyor, konfor şartları sağlanıyor.
• Isıtma ve soğutma uygulamalarında yakıt, elektrik ve işletme giderleri azaltılarak tasarruf sağlanıyor.
• Isı yalıtımı ile kayıplar kazanca dönüşüyor. Bu sayede daha küçük kapasiteli ısıtma ve soğutma cihazları seçilebiliyor ve yatırım giderleri ciddi ölçüde azaltılıyor.
• Doğal kaynak israfı azalıyor, ozon tabakası delinmiyor ve sera etkisi azalıyor.
• Binadaki sıva hatalarını gizliyor.

Enerji Kimlik Belgesi (EKB), Enerji Kimlik Belgesi, Türk kanun ve yönetmeliklerine göre zorunlu göstergedir. 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ve bu kanuna bağlı Binalarda Enerji Performansı yönetmeliğinde tanımlanmış ve 1 Ocak 2011’tarihi itibari ile 50 m² üzeri inşaat alanına sahip tüm binalara çıkarılması zorunlu hale gelmiştir.

Mevcut binaların Enerji Kimlik Belgelerini tamamlamaları için ise 2017 yılına kadar süre tanınmıştır. Mevcut binalarda enerji sınıfı sınırlaması bulunmamaktadır. Yani mevcut binanın enerji sınıfı C sınıfının altında çıkabilir. Fakat 2017 yılından sonra yapılacak düzenlemeler ile binaların enerji sınıfına göre bir vergilendirme sistemi getirileceği bilinmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi, verildiği binanın Enerji Performansını göstermektedir ve tıpkı beyaz eşyalardaki gibi A ve G harfleri aralığında bir Enerji Sınıfı alır. A verimli binayı, G ise verimsiz binayı sembolize etmektedir. Burada şuna dikkat etmek gerekmektedir. Bir bina olması gereken yapı ve yalıtım standartlarını tam olarak sağlıyorsa C enerji sınıfını alır. Eğer olması gereken standartlardan daha iyi bir yapı ise B ve A enerji sınıflarını alabilmektedir. Yani C enerji sınıfı binanın olması gereken azami standartları sağladığını göstermektedir.

Cephe kaplamaları, son zamanlarda çok sık uygulanan yapı unsurları olarak bilinmektedir. Binanın dış yapısını farklı tasarımlar uygulayarak koruma sağlamak amacıyla çalışmalar yapılabilmektedir. Binanın dış yapısında yaş- kış meydana gelebilecek darbe, nem ve bakteri oluşumunun bu kaplamalar sayesinde önüne geçilebilmektedir.

FUGALI MANTOLAMA 3 ile 10 cm kalınlıklarında EPS levhalar üzerine akrilik ve mineral malzemeler ile kaplanmış dış cephe mantolama ve dekorasyon malzemesidir. Ürün, isteğe bağlı olarak farklı ölçülerde üretilebiliyor. Standart olarak üretilen malzemenin boyutları standart 5 cm x 50 cm x 200 cm olarak geçiyor. 200 cm’lik malzeme boyu standart, diğer ölçüler ise değiştirilebiliyor.
Fugalı levhalar birbirlerine geçmeli bir şekilde üretiliyor. Teknik veriler bazında 5 cm’lik bir EPS levha, ortalama bir binanın ısı yalıtımında % 42 - % 63‘e kadar tasarruf sağlıyor.
Kaplama olarak ise 11 çeşit kimyasal ve çeşitli mineraller kullanılıyor. Bu kimyasalların doğaya dönüşümü olmadığı için zor hava şartlarına dayanımları yüksek. Ayrıca hiçbir hava koşulundan etkilenmiyor. Bu sayede EPS levha üzerinde dayanıklı bir yalıtım malzemesi oluşturuyor.LBT YAPI LTD ŞTİ © 2015
LBT YAPI